"Szczygieł" Zbigniew M. Nowak


Tytuł: Szczygieł

Liczba stron: 572
Autor: Zbigniew M. Nowak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bis
Data wydania: 24 marca 2015
ISBN: 978-83-7551-410-0
Jak to jest, że jeden mały błąd może skreślić Twoje życie? Przekonał się o tym Hubert, który podczas rodzinnych wakacji nad morzem wpada na plan skoku na główkę. Jak brzmi tekst na okładce: jest to skok, który zmienił życie. To właśnie w wyniku tej pomyłki chłopak z młodego, silnego mężczyzny zostaje niepełnosprawny, przykuty do wózka. Jak poradzi sobie w nowej sytuacji? Jak zostanie przyjęty w swoim otoczeniu? Jesteśmy świadkami wielkiej i heroicznej walki o własny stan zdrowia i umysłu, walki rodziny o życie Huberta. Obserwujemy jak wygląda życie szpitalnej rzeczywistości i jak różne reakcje ludzie są w stanie w sobie wypracować. 

"Są i chwile brzemienne zdarzeniami, pamiętne na zawsze. Odmieniają życie jako punkty zwrotne. Niespodziewane i przeklęte- zatrute ciernie w delikatnej tkance. Są niczym wilcze paści zatrzaskujące się raptem- ni stąd, ni zowąd, niczym kamienie na drodze, o które życie wywraca się, upada i rozsypuje."
Tak wiele emocji przewinęło się przez kartki tej lektury, że ciężko jest je opisać w jednym streszczeniu. Jest to pozycja, którą warto znać, która daje nadzieje i jest w stanie podnieść na duchu.

Poznajemy świat z perspektywy osoby niepełnosprawnej, patrzymy na życie przez jej zmysły i uczucia. Poznajemy również uczucia osób, które mają bezpośredni kontakt z taką osobą, obcują z nią na co dzień. Obserwujemy, jak wiele siły i determinacji może dać pomoc bliskich.

"Dlaczego on? Czemu tak zmarnowało się jego życie? Świadome czy nie, stracił je, złamał."
Nie jest to lektura, którą można rozpatrywać w kategoriach: bohaterowie, akcja i styl. Tematyka jest zbyt poważna i uniwersalna, w końcu ilu młodych czy nawet już starszych ludzi w taki czy inny lekkomyślny sposób tracą panowanie nad swoim ciałem. Ta pozycja powinna być zarówno przestrogą, jak i światłem w tunelu. Silne charaktery, jakie skonstruował autor, realistyczna historia, świadoma przyczyna i nieświadomy, brzemienny skutek. Mieszanka genialnej, rzeczywistej powieści, którą powinien poznać każdy człowiek. 

Dowiemy się między innymi, jak daleko można zajść, jeśli się tylko z całej siły chce i jeśli ma się wsparcie. Choć nie zawsze jest kolorowo, to zawsze jest nadzieja, która niesie wiarę w lepszą przyszłość, sprawną i pełną werwy, jak we wspomnieniach, które przewijają się w umyśle. 


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Bis!

Udostępnij ten post

12 komentarzy :

 1. Ciekawy recenzja. Może któregoś dnia zajrzę do tej książki.
  Pozdrawiam

  http://bibliotekatajemnic.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi intrygująco, więc może przy okazji przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie czytam takich książek, ale może kiedyś po nią sięgnę ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię taką tematykę. Nawet bardzo, jednak obecnie stawiam na coś lżejszego. Niemniej zaznaczyłam już na przyszłość!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo zaciekawił mnie opis tej książki, więc chyba po nią sięgnę :D
  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Z książką do łóżka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka