"Kruchość skrzydeł" Karen Foxlee

Tytuł: "Kruchość skrzydeł"
Oryginalny tytuł: The Anatomy of Wings
Liczba stron: 304
Autor: Karen Foxlee
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Data premiery: 19 maja 2016
ISBN: 978-83-65223-48-7Powieść "Kruchość skrzydeł" była wielokrotnie nagradzana, przez co zdobyła całą rzeszę czytelników. Plastyczny język autorki sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością, choć niekiedy nuży, czy wprawia w zadumę. 

Cały tekst przesycony jest licznymi metaforami, opisami otoczenia i retrospekcjami. Czytelnik może pogubić się w czasie, czasami mając wrażenie wszechogarniającego bezładu. Autorka skupiła się na aspektach psychologicznych, poruszając ważne kwestie dojrzewania i rozkładających się uczuć rodzinnych, które powodują brak porozumienia między członkami. Narracja prowadzona jest z perspektywy dziesięcioletniej dziewczynki, Jennifer, siostry Beth, której życie stanowi główny wątek powieści. 

"Tak samo jak to, że w naszą stronę niedostrzeżenie nadciągały te wszystkie słowa pełne złości i odrzucone spojrzenia. Wszystkie trzaśnięcia drzwiami, klucze przekręcone w zamkach i całe rzeki łez. Nie wiedzieliśmy, że Beth oddali się od nas długimi, prostymi ulicami."

Jennifer wraz ze swoją najlepszą przyjaciółką zaczyna poszukiwanie swojego głosu. Jednocześnie pragnie rozwikłać zagadkę śmierci swojej siostry, krok po kroku odkrywając tajemnice rodzinne i dostrzegając chaos, jaki wkradł się w ich życie niespodziewanie. Będąc narratorem powieści opowiada nam historię nastoletniej Beth, która z hukiem wpadła w dorosłość, w życie, które ją zgubiło i z którym nie potrafiła sobie poradzić. Patrzy z bezradnością na swoją matkę, która zatraca się w cierpieniu, popadając w depresję i odrętwienie, babkę będącą fanatyczką religijną, ojca, który żyje sobie po cichu, nie wtrącając się w wychowanie i życie rodzinne.

"Cykady śpiewały swoją pieść. Składała się z jednej nuty i jednego słowa, które przypominało błaganie. Cykady śpiewały, śpiewały i śpiewały, a cały świat spadał w dół."

Jest to opowieść o prawdziwej, siostrzanej miłości, której brak na pierwszy rzut oka. Jest to opowieść o poszukiwaniu własnego ja, o poznawaniu świata i jego przykrych aspektów. Temat gwałtu czy samobójstwa nie jest opisany bezpośrednio, autorka owija go w słowa, zmuszając czytelnika do myślenia. 

Choć narratorką jest dziecko, to jednak dostrzegamy rękę osoby dorosłej. Jen w powieści wydaje się być nad wyraz dojrzała, spostrzegawcza i bardzo mądra. 

Profil psychologiczny jest tu ukazany naprawdę na wysokim poziomie, choć cała fabuła nieco kuleje z akcją, której niestety brak. 

"- Czasami prawie się duszę- powiedziała.- Tak bardzo ściska mnie żal."

W niektórych momentach poruszana jest kwestia religijna, mistyczna, jednak cieszę się, że stanowiła ona bardzo małą część dość obszernej w opisy całości. Lektura była refleksyjna i zmusiła mnie do zastanowienia się nad modelami rodziny, nad uczuciami nastoletnich dzieci, którzy nie są w stanie poradzić sobie z otaczających ich rzeczywistością, a przede wszystkim do zastanowienia się nad prawdziwym życiem, które w tej książce zostało nazbyt realistycznie opisane.


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Dobra Literatura!

Udostępnij ten post

3 komentarze :

  1. Niestety, po twojej recenzji po książkę nie sięgnę. Jakoś mnie nie ciągnie.
    Pozdrawiam
    Biblioteka Tajemnic

    OdpowiedzUsuń
  2. A mnie zaciekawiła, myślę, że przymierzę się do niej. :)

    OdpowiedzUsuń

Z książką do łóżka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka