"Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy." Joanna Wrycza-Bekier


Tytuł: Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy
Autor: Joanna Wrycza-Bekier
Wydawnictwo: Onepress
Data premiery: 9 czerwca 2014
Ilość stron: 248
ISBN: 978-83-2468-8425
Joanna Wrycza-Bekier to absolwentka filologii polskiej i filologii germańskiej. Autorka książek "Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu", "Kreatywna praca dyplomowa", "Szkoła twórczego pisania" oraz "Galaktyka języka Internetu". Prowadzi dwa blogi: Poradnik pisania (www.poradnikpisania.pl) i Niemiecki w pracy (www.niemieckiwpracy.eu/blog).

Słowa, a w słowach cała potęga. Jedni potrafią czarować, porywać czytelnika w daleką podróż, inni natomiast potrafią szybko i z hukiem sprowadzić go na ziemię. Jak pisać, by zachwycać? 
"Pozwól sobie na chwilę odpoczynku w tym pędzie, na długie zdanie - jak kąpiel w wannie, piknik w parku, masaż w spa. Długie zdanie to smakowanie każdego słowa, radość, że ma się tak wiele do powiedzenia; święto, które zdarza się raz na jakiś czas wśród szarych dni; luksus, na który możesz sobie pozwolić."
Poradnik będący skarbnicą wiedzy. Pozycja idealna dla początkujących pisarzy, jak i dla tych, którzy uważają, że w pisarstwie czują się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Blogerzy, dziennikarze i wszyscy zainteresowani publicystyką również odnajdą tu coś dla siebie.

Joanna Wrycz-Bekier tłumaczy jak budować napięcie, grać na uczuciach czy malować obrazy słowami. Pomaga poprawić warsztat pisarski, dając wskazówki na temat budowy zdania czy odpowiedniego wyeksponowania najważniejszych słów. 

Mamy możliwość sprawdzić, jakie taktyki używał Ian Fleming, Ernest Hemingway, Agatha Christie, van Gogh czy bracia Grimm. Te rozdziały zatytułowane są w dość ciekawy sposób - "Lekcja ...", co tylko potęguje ciekawość odbiorcy.

Ponadto każda z lekcji autorki poparta jest odpowiednim przykładem. Najczęściej jest on zaczerpnięty z kultowych dzieł. Całość zatem zyskuje na realności i pozwala nadać Pani Joannie przydomek eksperta, który posiada sporą wiedzę w tym temacie.

Czytelnik po samej treści może zdać sobie sprawę, że pisarka wie o czym pisze, ponieważ sama potrafi porwać tłumy swoimi tekstami. Bogate słownictwo, liczne nawiązania do literatury i piękny, wręcz bajkowy styl. Ile to razy malowała przede mną obraz, abym jak najlepiej potrafiła sobie wyobrazić proponowane porady. 

Jestem pewna, że wiele wiedzy jestem w stanie zapamiętać i wprowadzić do swoich tekstów z tej publikacji. Polecam ją z całego serca, możecie wynieść naprawdę ciekawe lekcje. 


Za egzemplarz serdecznie dziękuję Grupie Helion!

Książka bierze udział w wyzwaniu "Czytam bo polskie".

Udostępnij ten post

14 komentarzy :

 1. Zawsze sceptycznie podchodziłam do tego rodzaju poradników. Uważając, że "prawdziwego pisarstwa" nie można wcisnąć w ramy zakazów i nakazów. Zdanie zmieniłam po poradniku S. Kinga. I chociaż dalej uważam, że trzymając się kurczowo wcześniej już przebytych szlaków trudno jest napisać coś niekonwencjonalnego, to zrozumiałam, że nie zawsze oryginalność tekstu jest wyznacznikiem jego jakości. Poza tym doświadczenie innych odpowiednio przez nas zaabsorbowane pozawala spojrzeć na własne słowa z innej perspektywy, nabrać dystansu lub uskrzydlić. Ufff... rozpisałam się. Do rzeczy! Dopisuję "Magię słów" do listy. Nie po to by dostać gotowy schemat, ale po to by spojrzeć na własne prace oczami innych i wyciągnąć własne wnioski.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno dowiedziałabym się czegoś ciekawego z tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka miesięcy temu dostałam tę książkę od znajomego :) Słyszałam o niej wcześniej, ale jakoś się mijałyśmy ze sobą. Dziś uważam, że to jedna z lepszych pozycji na rynku, które naprawdę niosą ze sobą ogrom wiedzy. Korzystam z niej w pracy, korzystam w domu podczas tworzenia własnych tekstów (nadal się wielu rzeczy uczę), ale również przekazuję treści w niej zawarte swoim uczniom. Zdecydowanie polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka lat temu pisząc pracę dyplomową skorzystałam z porad tej Pani dzięki książce "Kreatywna praca dyplomowa". Wiele informacji pamiętam po dziś dzień. Z pewnością w tej publikacji również jest wiele kreatywnych porad. Warto mieć na uwadze książki tej Pani.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze omijam poradniki szerokim łukiem, choć w tym przypadku mogłabym się zastanowić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dość sceptycznie podchodzę do książek, których zadaniem jest nauczyć innych pisać, ponieważ najważniejszy jest jednak autorski styl, ale chętnie zapoznam się z tą książką, żeby przekonać się co autorka proponuje ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Sięgnę po tę książkę, z ciekawości :) Pisać nie planuję, ale uwielbiam czytać książki o tej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawi mnie ta tematyka, choć nie zamierzam zostać pisarką.
  Cytaty nieczytelne w takiej kolorystyce. To samo z odnośnikami na blogu. Dla mnie bladoróżowy jest praktycznie niewidoczny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, ale... może wstyd, jednak niestety nie umiem tego zmienić. Szablon ogólnodostępny, a ja jestem zielona w tych kodach :(

   Usuń
 9. Chociaż po poradniki sięgam rzadko, to ten kusi mnie swoją treścią. Myślę, że zawsze warto szkolić własny (nawet typowo amatorski) warsztat. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Koniecznie muszę ją zdobyć. Nigdy nie interesowałam się tego typu poradnikami, ale odkąd regularniej i nieco obszerniej zaczęłam pisać o przeczytanych przeze mnie pozycjach, zauważyłam jak bardzo kuleje mój warsztat i ile niedociągnięć jest w moich tekstach. Chciałabym, żeby były one przyjemne dla zmysłów, nawet jeśli nie czyta ich zbyt wiele osób.

  OdpowiedzUsuń
 11. Całe życie unikałam poradników, ale w ciągu ostatniego roku dałam im szansę- z różnym rezultatem, ale się przekonałam, by próbowac i czytać. Ten też chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 12. O! Chętnie po nią sięgnę! :) Dzięki za inspirację!

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie skuszę się, z reguły omijam poradniki.

  OdpowiedzUsuń

Z książką do łóżka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka